26.11.2024.
О роботизацији поштанских услуга на Симпозијуму ПосТел
Пошта Србије, као суорганизатор 42. Симпозијума ПосТел, учествовала је на овом традиционалном скупу који се већ више од четири деценије одржава као централно место за размену знања и искуства у области поштанског и телекомуникационог саобраћаја. Овај престижни догађај окупио је еминентне стручњаке из земље и иностранства, који су разматрали најновије технолошке изазове и иновације у индустрији.
Зоран Анђелковић, в.д. директора Поште Србије, у свом обраћању истакао је значај дигиталне трансформације и имплементације напредних технологија у циљу даљег унапређења услуга. Посебно је нагласио улогу роботизације, која ће бити кључна за ефикасност и конкурентност Поште Србије у будућности.
„Пошта Србије, као национални поштански оператор, континуирано инвестира у иновације које побољшавају квалитет услуга. За две до три недеље почеће са радом први роботизовани поштански центар у Новом Саду, а након тога ће уследити Ниш, Београд, Крагујевац и Краљево. До прославе Дана поште, имаћемо пет роботизованих поштанских центара, који ће бити понос не само Поште, већ и читаве Србије. Увођење робота омогућиће бржу и прецизнију прераду пошиљака, што представља значајан корак ка смањењу оперативних трошкова и унапређењу корисничког искуства. Анализом искустава других земаља дошли смо до сазнања да је на 5.000 становника потребан један пакетомат. Последња миља је да заједно анализирамо како да се приближимо нашим корисницима, учинимо процес бржим, јефтинијим и погоднијим за све. До Сретења, предвиђено је да буде смештено око 20.000 пакета у пакетоматима“, рекао је директор Поште Србије.
Симпозијум ПосТел окупио је бројне стручњаке из области поштанских и телекомуникационих система, који су током догађаја размењивали искуства о примени нових технологија као што су 5G и 6G мреже, као и вештачке интелигенције у оптимизацији поштанских услуга. На скупу су такође одржане стручне трибине и округли столови на тему енергетске ефикасности, дигитализације, као и развоја е-трговине, која све више утиче на динамику сектора.
У оквиру симпозијума, Пошта Србије је пружила подршку и стручну подршку кроз рад Оље Јовић и Спасеније Ожеговић, које су представиле теме везане за будућност е-трговине и њен утицај на иновације и конкурентност поштанских услуга.
Другог дана одржавања Симпозијума, у оквиру тематског блока „Поштански саобраћај, мреже и сервиси“, посебно су запажена излагања која су се односила на истраживање ставова корисника о поштанским услугама, моделе одрживости универзалне поштанске услуге, процес стандардизације у поштанском саобраћају, методе вишекритеријумске анализе за инсталацију пакетомата, могућности примене вештачке интелигенције у поштанским системима, као и нова технолошка решења у прерадним центрима, попут робота који се користе у поштанско-прерадним центрима.
У оквиру овог тематског блока, Јованка Шевић, руководилац Службе за стратегију у Пратећој функцији стратегије и процене пословног ризика, и председник Комисије за стандарде и сродна документа KS A 331 – поштански саобраћај на Институту за стандардизацију Републике Србије, презентовала је рад под називом „Стандардизација у поштанском саобраћају – обавезе према регулативи Европске уније и примери примене“. Излагање је обухватило кључне аспекте европске регулативе у области поштанског саобраћаја и примере добре праксе које Пошта Србије примењује како би унапредила квалитет и ефикасност услуга, као и перспективе за даље унапређење кроз стандардизацију и усклађивање са европским стандардима.
Симпозијум је такође био прилика да се подсетимо на значај истраживачког и стручног рада проф. др Добривоја Јовановића, идејног творца ПосТела, чија визија и рад оставили дубок траг у развоју поштанског и телекомуникационог сектора.
Пошта Србије, као суорганизатор овог догађаја, наставља да улаже у модернизацију, роботизацију и дигитализацију својих услуга, како би била конкурентнија и агилнија на тржишту.