Pošta Srbije - Filatelija Suverenog Malteškog reda na postavci u PTT muzeju

22.6.2026.

Filatelija Suverenog Malteškog reda na postavci u PTT muzeju

Filatelističku izložbu „Poštanske marke Suverenog Malteškog reda” iz fonda poštanske uprave Suverenog Malteškog reda u Rimu, otvorili su danas u PTT muzeju ambasador Suverenog Malteškog reda u Republici Srbiji Frančesko M. Amoruzo, i v.d. direktora Pošte Srbije Zoran Anđelković. 

Ambasador Frančesko M. Amoruzo istakao je da filatelistička izložba Malteškog reda u PTT muzeju ima izuzetan simbolički značaj u svetlu obeležavanja jubileja u ovoj godini – 25 godina diplomatskih odnosa između Suverenog vojnog Malteškog reda i Republike Srbije, a koji, prema njegovim rečima, predstavlja veze građene postojanošću, međusobnim poštovanjem i zajedničkom vizijom.

„Tokom četvrt veka, odnosi između Reda i Srbije učvršćivani su kroz otvoren i konstruktivan dijalog, iz kojeg je proistekla konkretna saradnja u humanitarnoj, zdravstvenoj i socijalnoj oblasti”, rekao je ambasador Amoruzo. Najavio je da će Magistralna pošta Malteškog reda u septembru izdati prigodnu poštansku marku posvećenu „srebrnom jubileju” diplomatskih odnosa.

Direktor Zoran Anđelković izrazio je zadovoljstvo što je PTT muzej domaćin prezentacije malteškog filatelističkog nasleđa i ponovo pruža doprinos promociji zajedničke istorije i saradnji poštanskih uprava i država. Istakao je trajne i dobre odnose Srbije i Malteškog reda koji su u 2025. godini obeležili 140. godišnjicu od prve donacije Malteškog reda Kraljevini Srbiji, što je, takođe, obeleženo izdanjem personalizovane poštanske marke. Rekao je da bez obzira na savremene tehnologije i brzinu koju one donose, poštanske marke i dalje imaju višeznačnu, istorijsku, kulturnu i umetničku vrednost.

„Javnost i svi zainteresovani ovde kroz marke mogu videti istoriju, funkcionisanje, saradnju sa našom i drugim državama i humanitarni rad Malteških vitezova. Mi smo uvek otvoreni da u PTT muzeju to i prikažemo”, rekao je Anđelković. Direktor Anđelković ponudio je da u PTT muzeju bude predstavljeno izdanje Magistralne pošte u čast diplomatskog jubileja.

Na postavci je i deo iz kolekcija koje do sada nisu bile izlagane van sedišta poštanske uprave Suverenog vojnog Malteškog reda (Poste Magistrali) u Rimu koje je ustupila posredstvom Ambasade u Beogradu – poštanske marke, dopisnice, koverte prvog dana, od osnivanja 20. novembra 1966. godine kada je izdala svoju prvu poštansku marku, do danas. Između ostalih, izložena je poštanska marka sa motivom ikone Presvete Bogorodice Filermose koja se čuva u Istorijskom muzeju Crne Gore na Cetinju, a koju je prema predanju naslikao Sveti apostol Luka 46. godine, poštanske marke povodom različitih jubileja i katoličkih praznika, kao i marke kreirane u saradnji sa poštanskim upravama drugih zemalja.

Filatelistička izložba „Poštanske marke Suverenog Malteškog reda” posetiocima PTT muzeja u Beogradu dostupna je do 1. septembra. Ulaz je slobodan.